Złamanie: Bitcoin Plunging jako BitMEX Gets oceniany przez CFTC za nielegalny handel i pranie pieniędzy

Bitcoin, wiodący krypto walutowy na rynku, spadł o ponad cztery procent po tym, jak CFTC ogłosił swoje powództwo cywilne przeciwko krypto walutowym instrumentom pochodnym behemoth BitMEX i jego spółki dominującej HDR Global Trading Limited.

Najlepsza krypto waluta jest obecnie notowana na giełdzie Bitstamp w wysokości 10.563 USD.

Dyrektor generalny BitMEX-u Arthur Hayes oraz Ben Delo i Samuel Reed, dwaj inni właściciele firmy, zostali oskarżeni o nielegalne oferowanie pochodnych instrumentów towarowych amerykańskim inwestorom.

Giełda na Seszelach zaakceptowała depozyty Bitcoin o wartości ponad 11 mld dolarów, nie rejestrując się u regulatora i nie wdrażając zabezpieczeń AML. CFTC zarzuca, że „znaczna“ część tych zleceń pochodziła od amerykańskich klientów.

Jego skarga stwierdza, że obsługuje ponad 85.000 amerykańskich rachunków. Podczas gdy BitMEX blokuje amerykańskich klientów w handlu na podstawie ich adresów IP, zakaz ten można łatwo obejść korzystając z usług VPN.

CFTC dąży do uzyskania nakazu sądowego, jak również cywilnych kar pieniężnych. W związku z naruszeniem Ustawy o tajemnicy bankowej, Hayes może być narażony na karę pozbawienia wolności do pięciu lat.

Jak zauważył prawnik z Waszyngtonu, Stephen Palley, zarzuty dotyczące prania pieniędzy są „szczególnie złe“ dla BitMEX i może to być tylko pierwszy but, który spadnie.

Prezes CFTC, Heath P. Tarbert, twierdzi, że „konieczne“ jest wyeliminowanie nielegalnej działalności, aby Stany Zjednoczone pozostały „globalnym liderem“ w przestrzeni kryptokurrency.

„Aby Stany Zjednoczone stały się światowym liderem w tej przestrzeni, musimy koniecznie wyeliminować nielegalną działalność, taką jak ta zarzucana w tym przypadku“. Nowe i innowacyjne produkty finansowe mogą rozkwitnąć tylko wtedy, gdy będzie istniała integralność rynku. Nie możemy pozwolić, aby złe podmioty, które łamią prawo, zdobyły przewagę nad giełdami, które postępują słusznie, przestrzegając naszych zasad“.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez U.Today, CFTC rozpoczęła dochodzenie w sprawie BitMEX w czerwcu 2019 roku. W szczególności, zarzuty karne wobec giełdy sięgają 2015 roku.